С навлизането в 2020 г. и след това корпоративните архитекти и ръководителите на технологични иновации трябва да се съсредоточат върху сътрудничеството и изкуствения интелект.

Според Gartner през следващите десет години повечето световни организации ще приемат архитектурата на предприятието (ЕА) като отделна дисциплина, която е важна за бизнес стратегията. През 2020 г. ЕА се е превърнала от поддържаща функция във високо стратегическа, с отговорността за разработване на интелигентна информационна архитектура за насърчаване на цифровизацията и иновациите. Тъй като новите технологии разрушават бизнеса, EA продължава да се адаптира с бързи темпове.

Според Саул Бранд, старши директор анализатор в Gartner, “типичната EA стратегия, която се фокусира върху техническото проектиране и разработването на решения, вече не е достатъчна, за да изпълни целите на днешните организации”. “Днешните корпоративни архитекти отговарят за вграждането на интелигентност в бизнес и оперативните модели, като създават начини да помогнат на организацията си да планира, измерва и управлява инвестициите в дигиталния бизнес, използвайки данни, анализи и изкуствен интелект.”

През 2020 г. и след това Бранд разглежда четири начина, по които ръководителите на EA могат да приемат развиващите се технологии и да осигурят търговски ползи.

Проектиране, основано на интелигентност

Традиционно изпълнението на стратегията на предприятието се ръководи от изпълнителния директор. От друга страна, ЕА се съсредоточи върху разработването на стратегии. До 2023 г. 60% от практиките на ЕА ще включват разузнавателна информация в своите бизнес и оперативни модели, за да подпомогнат създаването и изпълнението на стратегията.

За да работите като вътрешна консултантска компания по управление, използвайте методите на дизайн мисленето. Проследявайте и оценявайте нововъзникващите технологии, след което ги свържете с вашия бизнес модел, за да видите как те ви помагат да се развивате. Стратегическото интегриране на технологиите добавя стойност към компанията.

Върнете вниманието си към информационната архитектура.

Термините “данни”, “анализ”, “машинно обучение” и “изкуствен интелект” се използват взаимозаменяемо. Основните бизнес модели на организациите се променят бързо поради цялата терминология, използвана взаимозаменяемо (AI). СУ трябва да признае и повиши стойността на информационната архитектура, за да бъде в крак с дигиталния бизнес. Шестдесет и пет процента от програмите на ЕА, които ще бъдат завършени до 2023 г., наблягат на информационната архитектура, което я прави критична за всички усилия за дигитализация.

За да се даде възможност за адаптивни и базирани на информация бизнес модели, ЕА ще трябва да анализира и моделира успешно широк спектър от информационни източници. Като свържете всички бизнес операции с информационната архитектура, можете да помогнете на бизнес лидерите да увеличат конкуренцията и рентабилността.

Създайте прозрачен модел, който изобразява бизнес екосистемата, нейната динамика, както и създаването и споделянето на информация. Работете със специалисти в областта на информационните технологии, за да гарантирате, че основната технологична инфраструктура е готова да управлява и модифицира данните във всичките им форми.

FOLLOW US

GOOGLE PLUS

PINTEREST

FLICKR

INSTAGRAM

Archivies

RECENTPOPULARTAG

Social